Türkiye Cumhuriyeti

Valetta Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Vatandaşlarım,

Kıymetli Aileleri ve Sevgili Gençler ile Çocuklar,


Malta Cumhurbaşkanı Sayın Marie-Louise Coleiro Preca’ya 14 Ekim 2015 tarihinde Güven Mektubumu sunarak, Türkiye’nin Malta Cumhuriyeti nezdinde Büyükelçisi olarak göreve başlamaktan büyük onur ve mutluluk duymaktayım.

Türkiye-Malta ilişkileri Büyükelçiliğimizin 2009 yılında açılmasıyla kazandığı ivmeyle her geçen gün daha da gelişmektedir. Siyasi ilişkilerden, ekonomik ve ticari işbirliğine, kültürel faaliyetlerden turizme her alanda ilerlemeler yaşanmaktadır. Görev sürem boyunca, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk ve işbirliğinin daha da çeşitlendirilerek geliştirilmesi, fevkalade düzeyde seyreden siyasi ilişkilere ilaveten ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da pekiştirilmesi amacıyla mevcut potansiyelin en iyi şekilde kullanılması, karşılıklı kültürel faaliyetlerin artırılması yönünde gayret göstereceğim. 

Türkiye ve Malta Akdeniz havzasında tarih boyunca etkileşim içerisinde olmuş iki dost ülkedir. Halklarımız Akdenizli olmanın getirdiği ortak özelliklerle birbirlerini gayet iyi anlamakta, yakınlık ve dostluk hissetmektedir.

Ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin ve beşeri münasebetlerin daha da ileriye taşınmasında Malta’da çalışan ve ikamet eden vatandaşlarımızın ve eğitim için gelen öğrencilerimizin de değerli katkıları olacağına inanıyorum.  Türkiye ve Malta arasında ilişkilerinin son dönemde ivme kazanmasında Türk Hava Yollarının Mayıs 2013 tarihinden itibaren İstanbul-Malta arasında doğrudan uçuşlara başlamasının da olumlu tesiri olmuştur. Doğrudan uçuşlar halklarımızın daha da yakınlaşmasını sağlamış ve birbirlerini daha iyi tanımalarına ve kültürlerine olan ilginin artmasına olanak tanımıştır. 

Büyükelçiliğimiz ikili ilişkilerin resmi boyutunun gündelik planda yürütülmesi kadar, sizlere ihtiyaç duyduğunuz konularda yardımcı olmak üzere hizmet vermektedir.

Malta’daki vatandaşlarımızın huzur ve refah içerisinde yaşamaları Büyükelçiliğimizin başlıca arzusudur. Talep, tavsiye ve önerileriniz ışığında sizlere sunmakta olduğumuz hizmetlerin daha da geliştirilmesi ve çeşitlendirmesi temel hedeflerimiz arasındadır.

Bu bağlamda, başta internet olmak üzere modern teknolojinin sunduğu imkânlardan istifadeyle, sizlerle olan paylaşımımızı da yoğunlaştırmayı arzuluyoruz.


Büyükelçiliğimizin kapıları değerli vatandaşlarımıza her zaman açıktır. Her konuda sizlere yardımcı olmak için hizmetinizdeyiz.


Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım ve Büyükelçiliğimizdeki tüm mesai arkadaşlarım adına sizlere sevgi ve saygılarımı sunar, aile fertlerinizle birlikte sağlık, mutluluk ve başarılarınızın devamını dilerim. 


Reha Keskintepe 
Büyükelçi